Tablica magnetyczna do przedszkola

Off line

Suchościeralne tablice magnetyczne to doskonała alternatywa dla tablic kredowych. Mają wiele zalet i doskonale nadają się jako pomoc edukacyjna do przedszkoli.

Historia tablicy suchościeralnej

Tablice suchościeralne to stosunkowo nowy wynalazek. Mimo prostoty koncepcji oraz nieskomplikowanej konstrukcji, rozpowszechniły się dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, choć znane były już znacznie wcześniej.

Pierwsze tablice, jeszcze nie suchościeralne, lecz zmywane za pomocą wilgotniej ściereczki, stosowane były w latach 60 XX stulecia, jednak dopiero wynalezienie markera suchościeralnego w 1975 r. przyczyniło się do ich rozpowszechnienia na skalę masową.

Zalety magnetycznych tablic suchościeralnych

Suchościealna tablica magnetyczna doskonale sprawdzi się w przedszkolu. Jest wielofunkcyjna oraz łatwa do utrzymania w czystości. Dzięki zastosowaniu markerów oraz suchej gąbki wyeliminowane zostało pylenie kredą, które źle znoszą dzieci alergiczne.

Tablica suchościeralna pozwala na wykorzystanie wielokolorowych rysunków i wykresów, przemawiających do wyobraźni dziecka, a także na stosowanie rozmaitych pomocy dydaktycznych dzięki właściwościom magnetycznym.

Jaka tablica magnetyczna do przedszkola?

Na rynku dostępne są suchościeralne tablice magnetyczne w dwóch postaciach:

  • wiszące, do mocowania na stałe na ścianie,

  • mobilne, wyposażone w koła jezdne, często obrotowe, z dwoma powierzchniami użytkowymi.

Większość przedszkoli wybiera tablice wiszące. Stanowią stały element wyposażenia sal dydaktycznych i dają wtedy szersze możliwości zastosowań. Można je dobrać w zależności od potrzeb i wystroju sali. Najbardziej popularne są tablice w ramce aluminiowej, ale w sprzedaży znajdują się również tablice w ramkach drewnianych, mniej surowe wizualnie.

Choć do najczęściej stosowanych w przedszkolach należą tablice gładkie, niektóre placówki decydują się na zastąpienie jednej większej i gładkiej tablicy dwoma lub trzema mniejszymi:

  • gładką, która doskonale nadaje się do rysowania twórczego, oraz prezentacji materiałów za pomocą magnesów,

  • z nadrukiem kratki, idealną do rysowania precyzyjnego oraz zapisów matematycznych,

  • z nadrukiem linii, przydatną zwłaszcza w klasach zerowych, do zapisu liter.